تبلت ارزان‌قیمت جایگزین کتاب‌های درسی می‌شود
صفحه اصلی اخبار تبلت ارزان‌قیمت جایگزین کتاب‌های درسی می‌شود

تبلت ارزان‌قیمت جایگزین کتاب‌های درسی می‌شود

هزینه زیادی بابت چاپ کتاب درسی صرف می‌کنیم در حالیکه می‌توان تبلت ارزان‌قیمت را در اختیار دانش‌آموزان قرار داد!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سناد، محمدباقر اثنی عشری: طبق مطالعات 60 درصد دبستانی‌ها در مشاغلی بکار گرفته خواهند شد که امروز وجود ندارد و عمدتاً مشاغلی خواهد بود که به آی‌تی مرتبط است؛ در سال 2018 گردش مالی بازار آموزش 6000 میلیارد دلار بوده است و در سال 2030 به 10 هزار میلیارد دلار می‌رسد، ما نیم درصد بازار جهان را در اختیار داریم و بازار ما باید 50 تا 100 میلیارد دلار در سال 2030 باشد که اینگونه نمی‌شود.
هزینه زیادی بابت چاپ کتاب‌های درسی صرف می‌شود.اثنی عشری با اشاره به اینکه در برنامه هوشمندسازی مدارس دربخش خصوصی نقش داشتیم، گفت: هزینه زیادی بابت چاپ کتب درسی صرف می‌کنیم؛ اگر آموزش و پرورش با ما مشارکت بهتری داشته باشند و تبلت ارزان قیمت را در اختیار دانش‌آموزان بگذاریم بسیاری از مشکلات حل می‌شود؛ واقعیت این است که در چندین سال گذشته هنوز نقطه اتصال صحیح و درستی با آموزش و پرورش در این زمینه برقرار نشده است.
تمام مدارس تا پایان امسال به اینترنت متصل می‌شوند:

وی درباره علت اجرایی نشدن ماده 69 قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر هوشمندسازی مدارس گفت: این برنامه شامل سه سطح زیرساخت، خدمات و محتواست. سطح دوم و سوم در اختیار آموزش و پرورش است و سطح اول برعهده ما است؛ تمام مدارس را تا پایان امسال به اینترنت و شبکه ملی متصل می‌کنیم؛ بخش دوم و سوم برعهده آموزش و پرورش است.

Cheap tablet replaces textbooks

به گزارش سناد علی معینی، دبیر شورای راهبردی فناوری وزارت علوم نیز در این برنامه اظهار کرد: اکنون دانشگاه‌ها در استفاده از فضاهای فناورانه پیشرو بوده و نظام آموزشی ما دچار عقب ماندگی در این زمینه نیست.وی افزود: نقش دانشگاه را بدرستی در عرصه صنعت تبیین نکرده‌ایم. ایجاد پتانسیل و ظرفیت‌های لازم برعهده سیستم آموزشی و بالفعل‌کردن این توانمندی و ظرفیت‌ها، برعهده بخش صنعت است.

معینی با اشاره به اینکه امکان دارد ضعف‌هایی در اجرا در بخش آموزش داشته باشیم ولی کلیت موضوع آموزش در وزارت علوم انطباق با استانداردهای جهانی است، گفت: وظیفه دانشگاه‌ها آموزش و ایجاد پتانسیل است تا دانشجو بعد از فارغ‌التحصیلی با آموزش دو سه ماهه خودش را با محیط کار تطبیق بدهد. مطالب کلی نهادینه می‌شود تا بتواند پس از ورود به بازار کار خودش را سریعتر تطبیق بدهد.

وی ادامه داد: 4.5 میلیون دانشجو داریم. ساختار موجود سلسله مراتبی است و اگر بخواهیم رشته جدیدی ایجاد کنیم که بین رشته‌ای باشد و هر دانشکده‌ای یک مبحث را ارائه دهد ساختارها به سختی اجازه آن را می‌دهند. ساختارها مانع اجرای برخی نوآوری‌ها هستند. فناوری اطلاعات می‌تواند نقش خوبی در این زمینه بازی کند.دبیر شورای راهبردی فناوری اطلاعات وزارت علوم ادامه داد: فناوری اطلاعات در بخش محتوا و اجرا می‌تواند کمک کننده باشد. مثلا اگر تصمیم گرفتیم تخته هوشمند برای همه کلاس ها در مدارس بگذاریم یا e-learning را پیاده کنیم باید بدانیم ساختارها چیست، دستورالعمل ها و روندهای اجرای آن چیست.
 

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

نمونه سوال پایه سوم

نمونه سوالات مهم پایه سوم که شامل دروس ریاضی، علوم، فارسی، مطالعات اجتماعی ...